Bir işletmenin ya da firmanın en önemli parçalarından biri de muhasebedir. Mali düzenlemelerin hatasız şekilde yapılması firmanın kâr – zarar dengesini koruması için de oldukça önemlidir. Muhasebede yapılan en küçük hatanın bile büyük sonuçları olabilmektedir. Bu nedenle işletmelerin mali müşavir ile muhasebe sürecini yönetmesi gerekir.

Muhasebenin en önemli adımı ön muhasebedir. Ön muhasebede alınan ve satılan faturaların muhafaza edilmesi sağlanır. Bu faturaların şirketin ilerleyen yıllarında da lazım olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Yani ön muhasebe faturaların alınması ve saklanması olarak açıklanabilir.

Küçük şirketlerde ön muhasebe ve geri kalan süreç daha kolay yönetilebilir. Ancak orta ve büyük ölçekli şirketlerde her türlü muhasebe yönetimi mali müşavir eşliğinde yapılmalıdır. Sürecin en başından sonuna kadar kayıt altında tutulması gereken noktalar bulunmaktadır.

Muhasebe Sürecinde Önemli Basamaklar

  1. Öncelikle muhasebede yapılan EFT ve çek gibi ödemelerin kayıt edilmesi gereklidir.
  2. Hatalı, kusurlu ve eksik parçaya sahip olan ürünlerin muhasebeye bildirilmesi ve kayıt edilmesi gerekir.
  3. Çalışanlara yapılan maaş ödemeleri bordro ve ödeme pusulası ile beraber teslim edilmelidir. Ayrıca izin belgesi ve raporlar da imzalı bir şekilde saklanmalıdır.
  4. Bankalardan ve kamu kurumlarından gelen resmi muhasebe evraklarının takip edilmesi ve saklanması oldukça önemlidir.
  5. İşletme giderlerinin hesaplanması ve kayıt altında tutulması gerekir.
  6. Şirket demirbaşlarının kayıt altında tutulup herhangi bir kayıp, zarar, bozulma, kırılma gibi olumsuz durumda yenisinin temin edilmesi için masrafların kayıt edilmesi gerekir.

Muhasebe sürecinde tüm bu noktaların atlanmaması ve hatasız ilerlemesi gerekir. Bu nedenle işletmelerin profesyonel mali müşavirler ile çalışması gerekir. Mali müşavir ile muhasebeci sürecinin yönetimi de sorunsuz ve usule uygun olacaktır.

Mali Müşavir Seçimi

Şirketlerin muhasebe kayıtları oldukça kritik bir önem taşıdığı için uygun mali müşavirlerle çalışmak gerekir. Mali müşavir seçiminde işletmelerin titiz davranması önemlidir. Öncelikle muhasebeci ya da mali müşavir pozisyonları için başvuran bir kişinin bu iş için uygun belgelere sahip olması gerekir. Muhasebe yönetimi için uygun belgelere sahip olmak mali müşavir için olmazsa olmazlardandır.

Profesyonel bir mali müşavirin bu profesyonelliği tecrübelerinden edinmiş olması olasıdır. Bu nedenle deneyimli ve önceki işlerini referans olarak gösterebilecek mali müşavirlerin bir adım öne geçmesi de oldukça beklenen bir durumdur. Her mali müşavirin çalıştığı ve uzmanlaştığı bir sektör bulunabilir. Çalışacağınız mali müşavirin sizin sektörünüzde deneyimli olması önem taşımaktadır.

Mali müşavir ile muhasebeci yönetimi için mali müşavirin muhasebenin tüm süreçlerine hakim olması gerekir. Bunun yanında gelişmeleri takip eden ve gerekli teknolojileri kullanmayı bilen mali müşavirlerin tercih edilmesi gerekir.

Muhasebe süreci oldukça hassas bir süreç olduğu için hataların sonucu da oldukça büyük olabilmektedir. Bu nedenle mali müşavirin hukuki mevzuatlara oldukça hakim olması ve süreci bunların eşliğinde ilerletmesi gerekir. Ayrıca hukuki güncellemelerin takibi de yapılabilecek hataların önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Mali müşavir ile muhasebe yönetimi için en önemli nokta doğru mali müşavir seçimidir. Süreçlerin doğru kişi eşliğinde doğru yönetimi şirketin şu andaki ve gelecekteki durumunu ileri taşıyacaktır.

Aklınıza takılan her soruda;

bilgi almak için bize ulaşın.

Ücretsiz Bilgi Almak İçin

*Çekinmeden arayabilirsiniz…