Gelişen teknolojiyi ve dijital dönüşümleri hayatın her alanında görmek mümkün. Muhasebe de teknolojiden etkilenen alanlardan bir tanesi. Şu sıralar işletmelerde kullanılan ve muhasebe işlerini kolaylaştıran web tabanlı muhasebe programları oldukça popüler. Web tabanlı muhasebe programları muhasebede sıklıkla kullanılan excel programlarının dahi önüne geçiyor.

Web tabanlı muhasebe programları muhasebe işlemlerini dijital anlamda bir adım öteye taşıyor. Ayrıca bu programlarla muhasebenin en önemli adımı olan ön muhasebe de oldukça kolay şekilde hallediliyor. Peki bu programlar nedir? İşte bilmeniz gerekenler.

Web Tabanlı Muhasebe Programları Nedir?

Web tabanlı muhasebe programları şirketin tüm muhasebe işlemlerini tek program altında toplamaya yarar. Bu programlar ile muhasebeci tek bir panel üzerinden muhasebe işlemlerinin tümünü yürütebilir. Ayrıca bu programlar her yerden erişilebilir olduğu için kullanımları da oldukça avantajlıdır. Web tabanlı muhasebe programları günümüzde excel programlarının önüne geçmeye başlamıştır.

Web Tabanlı Muhasebe Programlarının Avantajları Nelerdir?

Muhasebe programları ile pek çok işlem otomatik olarak halledilebilir. Bu da iş yükünün azalmasına ve muhasebecinin iş fikirlerine daha çok odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Bu programlarda yapabileceğiniz bazı çalışmaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • E-fatura ve e-arşiv kullanımı
 • Cari hesap için takip
 • Bankacılık işlemleri
 • Stok takibi
 • Kolay gider ve gelir takibi
 • Online e-tahsilat entegrasyonu

Tüm bu işlemler web tabanlı muhasebe programları sayesinde tek program üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Bu programların avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlemlerin kolayca yapılması zamandan ve enerjiden tasarruf sağlar
 • Muhasebe işlemlerinizi kolayca halletmeniz ana işinize daha çok vakit ayırmanızı sağlar.
 • Tek bir programla birçok işi halletmeniz maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olur
 • Muhasebe programlarına erişim oldukça kolaydır. Bu da elektriğin ve internetin olduğu her yerden işlemlerinize ulaşabilmenizi sağlar
 • Otomatik olarak gerçekleşen ön muhasebe işlemleri daha az hata yapmanızı ve kusursuz bir süreç geçirmesini sağlar

Web Tabanlı Muhasebe Programları İşletmelere Nasıl Etki Eder?

Bu programların en büyük avantajı şirketlere zaman ve para tasarrufu sağlamasıdır. Bu programlar sayesinde e-fatura kullanımı da yaygınlaşır. E-fatura kullanımı hem zaman hem kağıt hem de maliyet tasarrufu sağlar. E-fatura kullanımı pratiklik ve maliyet açısından oldukça avantajlıdır.

Web tabanlı muhasebe programları ayrıca bulut teknolojisini de beraberinde getirir. Bu da faturalarınızı saklayacağınız bir alan ve arşiv sağlar. Bu şekilde işletmeler e-faturalarını güvenli bir şekilde saklama avantajı sağlamış olur.

Web tabanlı muhasebe programlarının kullandığı teknoloji ön muhasebe işlemlerinin hatasız şekilde işlenmesini sağlar. Hataların daha az olması hatta hiç olmaması şirketler için oldukça olumlu bir durumdur.

Bu programların en büyük avantajlarından biri de özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için iş yükünüm azaltılmasıdır. Yoğun iş yükünün altından daha fazla iş gücüne ve daha fazla personele ihtiyaç duymadan kalkmak isteyen şirketler bu programları kullanıyor.

Gelişen teknoloji her sektörde olduğu gibi muhasebe sektöründe de birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen şirketlerin bu teknolojileri takip etmesi ve kendi şirketlerine uyarlaması gerekiyor. Web tabanlı muhasebe programları da şirketlerin kullanması gereken ve birçok avantaj sağlayan programların başında geliyor.

Aklınıza takılan her soruda;

bilgi almak için bize ulaşın.

Ücretsiz Bilgi Almak İçin

*Çekinmeden arayabilirsiniz…